ראשי > בלוג

דברים שכדאי לדעת על ביטוח מבנה

בעת רכישת דירה ולקיחת משכנתא מהבנק, רוכש הנכס מחויב בביטוח משכנתא. ביטוח משכנתא מחולק לשניים, כאשר החלק הראשון הוא בעצם ביטוח חיים, ביטוח אשר מגן על הבנק בעת מקרה מוות של הלווים, והחלק השני של הביטוח הינו ביטוח מבנה אשר מגן על הנכס. ביטוח דירה בעצם מורכב משני חלקים, ביטוח מבנה וביטוח תכולה , המבוטח רשאי לרכוש כל אחד מהם ביחד או לחוד.

ביטוח מבנה בפוליסת משכנתא זהה בכל חברות הביטוח משום שיש קביעה בחוק למה מכוסה תחת הביטוח ומה לא, הביטוח מכסה נזקים למבנה הנכס שזה כולל קירות, תקרה ורצפה וכל המחובר להם כגון: חלונות, דלתות, שטיחים מקיר לקיר, ארונות צמודי קיר וכו.

כמובן שביטוח מבנה גם מכסה נזקי תשתיות כמו צנרת, חשמל, טלפון ומערכת הסקה. חשיבותה של קורת גג בעיניי כולנו היא מעל לכל ואדם אשר נפגע לו הבית חלילה במקרה של שריפה, קריסה אפילו פריצה שבה נלקחו דברים יקרי ערך ,בהעדר ביטוח הנזק הכלכלי הוא גדול מאוד לכן חשוב ואף כדאי ורצוי לבטח את ביתנו .

ביטוח תכולה יכסה פריטים יקרי ערך כמו תכשיטים , מוצרי חשמל וכד', ואילו נזקי מלחמה יפוצו ע"י המדינה באמצעות אגף מס רכוש.
ביטוח מבנה מכסה כל נזק שעלול להיגרם מאש, ברק, רעם, עשן, התפוצות, סערה כולל גשם וברד שהיו בשעת סערה ,שריפה , רעידת אדמה וכו'.

ביטוח המבנה לא יכסה במקרים של דליפת מי גשם מבעד לקירות או לתקרה או ספיגה שלהם במבנה, התנגשות של רכב בדירה, פעולות זדון שנעשו במידה והדירה לא הייתה מיושבת למעלה מ60 יום, ביטוח המבנה לא יכסה בנוסף גניבה, פריצה, שוד , שיטפון או הצפה ממקור מים חיצוני.

ביטוח המבנה  אינו כולל גם מחסן, בריכת שחייה, גינה או חלקים המשמשים בבית לעסק.
חשוב לוודא אם הפוליסה מכסה צד שלישי לדוגמא אם צינור מתפוצץ בדירה וגורם לשכנים שלכם נזק.

במקרה של רעידת אדמה פוליסת ביטוח דירה כוללת בתוכה כיסוי לאובדן או נזק בגינה אלא אם החלטנו לוותר על הכיסוי הנ"ל וחתמנו על הוויתור , ההשתתפות העצמית  בכיסוי זה גבוהה ומסתכמת בכ 10%לרוב מסכום הביטוח של רעידת האדמה, ניתן להצטרף למסלול עם השתתפות עצמית נמוכה יותר אך הפרמיה החודשית תהיה גבוהה יותר.
במקרה של הרס בדירה בשעת שריפה ביטוח המבנה יכלול רק את עלות הבניה של הבית, ערך הקרקע לא נכלל בביטוח , הפיצוי שהמבוטח יקבל נמוך משווי הדירה אלא אם כן המבוטח הצטרף לפוליסה עם סכום פיצוי גבוה יותר.

בטרם הצטרפותכם לביטוח דירה/מבנה/תכולה רצוי לבצע סקר שוק גם בכדיי לבדוק את גובה הפרמיה החודשית, פריסת התשלומים , השתתפויות עצמיות, סייגים ומגבלות  אך לא פחות חשוב את איכות נותני השירות ואת התנהלות סוכנות הביטוח בשעת תביעה. לרוכשים ביטוח מבנה תחת לקיחת משכנתא חשוב לזכור כי ביטוח דרך הבנק ברוב המקרים יוצא יותר יקר וכי להצטרף לפוליסת מבנה בחברה פרטית בדרך כלל משתלם יותר.

המידע המפורט במאמר זה הינו לטובת הסבר כללי בלבד. ככלל, קיימים הבדלים בין פוליסות הביטוח השונות וייתכנו ויימצאו שינויים או אי דיוקים והמידע הקובע והמדויק הינו המפורט בתנאי פוליסת הביטוח בלבד. אנא התעדכנו ובדקו היטב את כל הפרטים בפוליסות הביטוח המוצעות לכם. למידע נוסף וקבלת הצעה בתנאים מעולים לביטוח מבנה, צרו קשר ונשמח לעזור.