ראשי > בלוג

בדיקת קולונוסקופיה במסגרת ביטוח בריאות פרטי

מהי בדיקת קולונוסקופיה ?

קולונוסקופיה היא בדיקה המאפשרת להתבונן בחלחולת (רקטום) ובכל המעי הגס (קולון) עד החלק הסופי של המעי הדק. הבדיקה נעשית באמצעות קולונוסקופ המוחדר דרך פי הטבעת, הקולונוסקופ הוא מכשיר הבנוי מצינור דק ובו מצלמה זעירה הממוקמת בקצהו, הבדיקה עצמה משמשת לאבחון מחלות של דרכי העיכול התחתונות . כאמור במהלך הבדיקה ניתן להחדיר באמצעות צינור מכשירים שבעזרתם ניתן לקחת דגימת רקמה מדופן המעי לצורך בדיקת ביופסיה ואף לכרות פוליפים ככל שהתגלו כאלו בבדיקה, בדיקה זו גם עשויה להוות את הבדיקה האולטימטיבית בהכרעה בין מחלת קרוהן לבין קוליטיס כיבית.

מתי יש צורך בבדיקת הקולונוסקופיה?
• בירור של תסמינים היכולים להעיד על בעיה במערכת העיכול התחתונה , כגון: כאב בטן מתמשך ולא ברור, דם מפי הטבעת, עצירות כרונית, שלשול ממושך, ירידה במשקל ואנמיה.
• המשך בירור במקרה של תשובה חיובית המעידה על הימצאות דם סמוי בצואה.
• בדיקת סקר לגילוי מוקדם לסרטן המעי הגס
• היסטוריה משפחתית.
• קיימת המלצה לכל אדם מגיל 50 ומעלה, לעבור בדיקה זו לצורך אבחון וטיפול מוקדם במחלה.

קולונוסקופיה וירטואלית:
קולונוסקופיה וירטואלית היא בדיקת הדמיה של החלק הפנימי של המעי הגס, ללא אנדוסקופיה (הכנסה של צינור עם מצלמה למעי דרך פי הטבעת כפי שפורט לעיל) , מדובר למעשה בבדיקת סי.טי בטן שנעשית בעת שהמעי הגס מנופח באוויר או בגז, עיבוד ממוחשב של צילומי הסי.טי. יוצר תמונה מדויקת מאוד של החלק הפנימי של המעי הגס. בניגוד לקולונוסקופיה רגילה בקולונוסקופיה וירטואלית לא ניתן לעשות פעולות שונות במעי כמו כריתת נגע אם מתגלה, ביופסיה, או הסרת פוליפים.
מתי צריך לעשות קולונוסקופיה וירטואלית?
• כאשר רוצים לבצע בדיקת סקר לא פולשנית לגילוי מקודם של סרטן המעי הגס.
• כאשר לא ניתן לעשות קולונוסקופיה רגילה בגלל קושי טכני או סיכון מוגבר.
• כשרוצים לעקוב אחר מצבם של מי שעברו בעבר כריתה של גידולי במעי הגס.

בדיקה אנדוסקופית של המעי באמצעות וידאו קפסולה
הבדיקה מתבצעת בעזרת קפסולה שהינה מצלמה זעירה ומקור אור, המצלמה מאוחסנת בתוך מעטפת בגודל של גלולת ויטמינים, במהלך הבדיקה שאורכה 8 שעות , הקפסולה עוברת בגוף המטופל ותוך כדי כך משרדת תמונות וידאו למקלטים קטנים הנמצאים על גבי חגורה הנחגרת למותני הנבדק. מטרת הבדיקה היא לאפשר הסתכלות על רירית המעי הדק על מנת לאתר ממצאים בתוך חלל המעי, הבדיקה מתבצעת לצורך קבלת מידע חזותי על חלקו הפנימי של המעי הדך ולצורך אבחנה של מחלות המעי הדק מבלי להשתמש באמצעים פולשניים אחרים. הקפסולה להדמיית המעי הדק אינה מתאימה לבדיקת הקיבה או המעי הגס.

כיצד כל הבדיקות הללו משתלבות בביטוח הבריאות הפרטי ?
• בדיקת קולונוסקופיה הינה בדיקה פולשנית ותכוסה על ידי חב' הביטוח תחת פרק הניתוחים.
• בדיקת הקולונוסקופיה הווירטואלית והקפסולה יכוסו בנספח רפואה מתקדמת בהתאם לכיסויים והתנאים המלאים המחייבים שבפוליסת הביטוח.

זכרו! גילוי מוקדם מציל חיים!!!
ביטוח בריאות פרטי כבר עשיתם? וגם אם יש לכם ביטוח בריאות פרטי, האם ידוע לך בדיוק ובוודאות מהו מכסה?
אנו בסוכנות ניוקום נשמח לבדוק זאת עבורכם ולהמליץ לכם על ביטוח הבריאות המקיף והמתאים לכם וליקירכם.